/, עורך דין תכנון ובניה/פינוי בינוי – המדריך לדייר

פינוי בינוי

עסקת פינוי בינוי הינה עסקת מקרקעין נפוצה יותר ויותר בקרב יזמי נדל״ן, בעלי קרקעות ונכסים, פרויקט פינוי בינוי מתייחס בעיקרו למבנים קיימים אשר בעלי הקרקע מעוניינים בהריסתו לצורך הקמת מבנה מתוכנן וחדש יותר, היזם (קבלן) מקבל בתמורה דירות רבות על אותו שטח ובעלי הקרקע מקבלים נכס משודרג ללא עלות מצידם. עסקה זו מורכבת מהמון היבטים שונים עליהם נרחיב בהמשך.

הסיבות למינוף פרויקט פינוי בינוי

כמו כל עסקה לגיטימית גם עסקת פינוי בינוי בנויה מאינטרסים הן מצד היזם והן מצד בעל הקרקע, עבור יזמי תמ״א 38 ופינוי בינוי העסקה היא כדאית בגלל העובדה כי היזם לא קונה את הקרקע מבעלי הבתים בקרקע, עלויות  היזם הם רק עבור הבנייה ובתמורה היזם מקבל מספר דירות רב על אותה הקרקע (לרב הבנייה נעשית לגובה), יתרון נוסף עבור היזם נמצא בענייני מיסוי מקרקעין והקלות עבור תשלום מיסים נוספים בעסקאות פינוי בינוי.
עבור בעלי הנכסים בקרקע היתרון הוא שהם מקבלים דירה גדולה, חדשה ומתוכננת לפי צרכיהם האישיים לפי הכתוב בחוזה עם היזם, וכדיי למנוע בעיות עתידיות מבחינה חוזית, מיסוי וכ״ו חובה להתייעץ עם עורך דין מקרקעין מנוסה בעסקאות פינוי בינוי .  
חשוב לזכור כי עסקת פינוי בינוי הינה עסקת המקרקעין המסובת ביותר ולכן הייעוץ המקצועי לשני הצדדים הינו קריטי.

האישורים הנדרשים לעסקת פינוי בינוי

  • אישור ועדה מקומית – הועדה המקומית מכריזה כי השטח נמצא בהליך פינוי בינוי ובזאת נכללות הטבות המס על הבנייה העתידית
  • אישור בעלי הנכס – במקרה של בניין רב דיירים החוק מחייב הסכמה של לפחות 80% מדיירי הבניין
  • פתרון דיור חלפוי עבור דיירי הבניין

ההבדל בין היזם לקבלן

יזם פינוי בינוי עוסק בניהול הפרוייקט על ידי שכירת אנשי מקצוע מנוסים אשר יבצעו את הפרוייקט מתחילתו עד סופו , לרב היזם הוא בעצם חברת נדל״ן המבצעת פרויקטים רבים בתחום.
לעומת זאת
הקבלן אחראי על ביצוע העבודה, איכות הבניה והיצמדות לתוכניות ולתקנים הנדרשים עבור בניית הפרויקט.
עבודת הקבלן היא לאתר את אנשי המקצוע בתחומי תשתיות כגון אינסטלציה, חשמל, קבלני שלד, ועד מסגרים ומתקיני מטבחים. לרב הם לא יהיו עובדי החברה הקבלנית אלא קבלני משנה חיצוניים אך ישנם חברות קבלניות שמעסיקות עובדים מנוסים לצורך בניית הפרוייקט

ממה יש להיזהר בעסקת פינוי בינוי

יצא לכם לחשוב מה יקרה אם היזם יפשוט רגל לאחר הריסת המבנה?
ובכן לא כל יזם יכול לבצע את העסקה הזו אלא רק חברות יזמיות יציבות כלכלית ומנוסות אשר ידעו לנהל את התהליך בצורה מקצועית ואחראית.
בנוסף יש לדעת באיזה צורה מקבלים את הנכס העתידי על ידי תוכניות תכנון ובניה מפורטות ומתיי. לכן כדיי להגיע לשם בבטחון, להגן על זכויותיכם ולנצל את יתרונות העסקה מומלץ ואף חובה להעיזר בשירותו של עורך דין מקרקעין מנוסה בעסקאות פינוי בינוי .

השאר לנו פרטים ונחזור בהקדםהתקשר