מס שבח

מס שבח הוא מס על הרווח של מכירת נדל״ן, במקרה שקניתם נכס ב1 מיליון שקל ומכרתם את הנכס ביותר מסכום הקנייה למשל 1.5 מילון שקל אז מס השבח מוטל על ההפרש בין סכום הקניה לסכום המכירה שבמקרה זה עומד על 500 אלף שח. אך נתון זה לא אומר שתשלמו מס שבח על 500 אלף שח כי מסכום זה קיימים הוצאות המקטינים את סכום הרווח מן העסקה לדוגמא שיפצתם את הבית לא פעם וסכום עלויות השיפוץ עומד על 200 אלף שח, שיפוץ זה גרם לעליית שווי הנכס ולכן מוכר במס, עוד אופציות מוכרות במס הינם תשלום למתווך לפני העסקה, שמאי בעת המכירה, שכר טרחת עורך דין, ריבית משכנתא והרשימה עוד ארוכה, אז נגיד שכל השירותים האלה עלו עוד 100 אלף שח, מה שאומר ששווי הרווח מהעסקה עומד על 200 אלף שח ומס השבח חל רק על סכום זה.

בעבר מחזיקי דירות נהנו מהקלות במס שבח, לדוגמא אדם שהחזיק ביותר מדירה אחת ורצה למכור אחת מן הדירות יכל לעשות זאת כל 4 שנים מעת קניית הדירה מבלי לשלם את מס השבח על הדירה, ואילו רצה לפני היה משלם מס שבח, לכן אנשים ובעלי נכסים מכרו דירות כל 4 שנים.

היום לאחר עדכון חוק מס שבח שנכנס לחוק בינואר 2014 גם לאחר 4 שנים מעת קניית הדירה בעלי הדירות ישלמו מס שבח על דירה שניה בשיעור של 25 אחוז מסכום הרווח.

מס שבח על דירה יחידה/ראשונה

כאשר לאדם יש דירה אחת וברצונו למכור את הדירה בין אם זה לשיפור מגורים או כל רצון אחר, מס השבח אינו מוטל על המוכר אלא אם כן הדירה הייתה בחזקתו פחות מ18 חודשים, זאת אומרת כאשר אדם רכש דירה והחזיק בה פחות מ18 חודשים אז מוטל על בעל הדירה מס שבח ואילו הדירה היתה בבעלותו יותר מ18 חודשים אז מס השבח אינו מוטל על בעל הדירה.

פטור ממס שבח

בעת עסקת מכר עולה השאלה האם המוכר זכאי לפטור ממס שבח , שאלה רלוונטית עבור מוכרי הדירות בשל הפרטים הרבים המשפיעים על גובה המס והתדירות בה משתנים חוקי מיסוי המקרקעין בישראל.

ראשית הדרך הטובה ביותר לקבלת המידע החיוני והעדכני עבור כל סוגייה הינה פנייה לעורך דין מנוסה בתחום המקרקעין אשר יבדוק כל מקרה לגופו. רבות הפעמים שמוכרים חוזרים בהם מן ההחלטה למכור את הדירה שבבעולתם לאחר חישוב מס השבח והעלויות הכרורכות בכך. עורך דין מקרקעין יוכל לעזור במקרים אלו ולמצוא פתרונות מיסוי.

השאר לנו פרטים ונחזור בהקדםBy | 2018-08-14T22:45:18+00:00 פברואר 5th, 2018|עורך דין מקרקעין|
התקשר